Бензоат натрію
Бензоат натрію
Бензоат натрію є результатом реакції нейтралізації бензойної кислоти гідроксидом натрію. У природі незначний відсоток бензойної кислоти міститься у таких відомих корисних рослинах, як чорнослив, журавлина, кориця, гвоздика і яблука. Як яскраво виражений консервант і антисептик використовується у багатьох видах косметики: шампунях, гелях для душу, зубних пастах, кремах тощо.
INCI: Sodium benzoate.
Синоніми: натрієва сіль бензойної кислоти, бензойнокислий натрій.
Фізико-хімічні властивості
- Зовнішній вигляд: білий кристалічний порошок з солодкуватим смаком, без запаху або з ледь відчутним характерним запахом бензальдегіда.
- Розчинність: добре розчинний у воді.
- Токсичність: нетоксичний.
- Стійкість: цей інгредієнт активний у кислому середовищі. Він зберігає стійкість як за умови високої температури, так і під впливом прямих сонячних променів.
- Небажана сумісність: вітамін С (аскорбінова кислота).
Застосування в косметології
Під час виготовлення косметики слід пам’ятати, що зараз практично не зустрічаються косметичні продукти, виготовлені без застосування консервантів. При цьому мова йде як про промислову косметику, так і про засоби гігієни, догляду за шкірою, волоссям і нігтями і декоративну косметику, виготовлену в домашніх умовах.
Рідкісний виняток становлять продукти, що зберігаються в стерильній упаковці, а також засоби, до складу яких входить дуже малий відсоток води (наприклад, емульсійні креми, створені за принципом «вода-в-олії»). Крім того, консервантів не потребують косметичні засоби, в яких спочатку містяться антибактеріальні агенти (триклозан) або ж високий відсоток спирту (такі, як туалетна вода).
У всіх інших випадках наявність консервантів обов’язкова, інакше через неконтрольований розвиток мікроорганізмів і патогенних грибків, які можуть виникнути з різних причин, косметика може завдати серйозної шкоди організму при потраплянні на поверхню шкіри. Водночас слід дуже відповідально підходити до вибору консервантів, щоб уникнути можливих негативних наслідків.
Бензоат натрію користується заслуженою популярністю як антисептик і консервант, який здатний чинити сильний пригнічувальний вплив на культури дріжджів і цвіль різних видів. Його регулярно додають в різні продукти, в тому числі – в косметичні, для призупинення і запобігання розмноження в них патогенних мікроорганізмів.
Ще одним його «плюсом» є низький коефіцієнт міжфазного розподілу. Саме цим пояснюється здатність цього інгредієнта за необхідності переходити в жирову фазу емульсії, зберігаючи при цьому всі свої характерні особливості.
Виробники косметики традиційно використовують бензойно-кислий натрій разом з глюконо дельта лактоном. Це – дуже вдале поєднання, що дозволяє обом компонентам продемонструвати свої найкращі особливості і помітно поліпшити якість косметичних продуктів, до складу яких вони вводяться.
Також бензоат натрію можна зустріти в парі з сорбатом калію. Завдяки тому, що вони доповнюють дію один одного, загальний відсоток введення може бути знижений до 0,15-0,2%.
Відсоток введення в косметичні засоби: 0,1-0,2%.
Заходи безпеки
Перед початком використання косметичних засобів, що містять бензоат натрію, необхідно провести стандартний тест на алергію. Цей компонент протипоказаний для надчутливої, схильної до подразнень шкіри, а також для тих, хто має кропивницю або астму. Необхідно уникати введення бензойнокислого натрію в косметику, яка містить аскорбінову кислоту, оскільки в результаті їх реакції виникає бензол, який може виступати як токсин.
Країна-виробник: Китай.