Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!

Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!
Режим роботи магазину:
ПН-ПТН:09:00 до 17:00
СУБ:09:00 до 16:00
НД:вихідний
Товар(ів): 00.00 грн.

Вітаміни: біологічна роль, користь і застосування у косметиці

Вітаміни: біологічна роль, користь і застосування у косметиці

Усім відомо, що вітаміни - це органічні речовини небілкового походження, що мають різну хімічну структуру і механізми активності. На сьогодні є 13 основних вітамінів. Ми розглянемо ті, які часто є компонентами професійних косметичних засобів для шкіри, а також використовуються у домашньому догляді. 

Вітаміни поділяються на 2 види: жиророзчинні та водорозчинні. Синтез їх в організмі або недостатній або неможливий. Коли вони відсутні, неможливий нормальний перебіг ключових фізіологічних процесів. Хронічний дефіцит вітамінів спричиняє серйозні хвороби. Щоб цього уникнути, організму потрібно щодня поповнювати їх запас.  

Жиророзчинні вітаміни

Особливість усіх жиророзчинних вітамінів - здатність накопичуватися у жирових тканинах. Але у необхідній для організму кількості таку властивість мають лише вітаміни А та Е, тому їх дефіцит зустрічається рідко. А надлишок загрожує токсичністю, особливо це стосується вітамінів А і D. Ще одна спільна ознака — обов’язкова наявність жирів під час всмоктування з органів травлення. Загальні функції - антиоксидантна дія та активність у клітинних мембранах.

При виготовленні косметики вітаміни ефективніше діють, якщо рецепт містить олії, емоленти чи лецитин. Вітаміни часто входять до складу денних та нічних емульсій, олійних сироваток, масажних олій тощо. 

Вітамін А

Вітамін А представлений спиртами, ефірами ретинолу, третиноїном (ретиноєвою кислотою) і ретиноїдами. Це - ретиноєва кислота, аксерофтол (А1), ретинал, дегідроретинол (А2), каротини і каротиноїди - провітаміни. 

Біологічна роль вітаміну А:

  • бере участь у протіканні метаболізму (обміну речовин);
  • формує і відновлює пошкоджені клітини тканин (шкіри, слизових оболонок, волосся, нігтів);
  • захищає від окислення (боротьба з вільними радикалами).

Вітамін А потрапляє в організм з м’яса, печінки, жиру тварин чи морської риби. Також як рослинні провітаміни каротини (з червоних та помаранчевих овочів і фруктів, олій рослин і насіння). Щоб каротини засвоїлися, їх необхідно споживати разом з жирами, тоді вони перетворюються на ретинол. Це відбувається у шкірі лише під дією ультрафіолетового випромінювання. Якщо сонячного світла не вистачає для реакції, він потрапляє у депо. За сприятливих умов провітаміни можуть перетворитися на ретинол. 

В процесі активності він перетворюється на ретиноєву кислоту і ретинал. Вітамін бере участь у формуванні клітинних мембран, а також активно протидіє вільним радикалам. Ретинал в результаті стає родопсином, основним пігментом органів зору. 

Синергія:

  • з вітамінами Е і F, коензимом Q10 (убіхіноном)  і CO2 екстрактом розмарину, уснеї, обліпихи. Ретинол веде боротьбу з вільними радикалами в комплексі з іншими антиоксидантами. В рецептах вони часто стабілізують і підсилюють ефективність один одного.
  • з гіалуроновою кислотою і анти-ейдж пептидами. Вітамін А відповідає за ніжність і пружність шкіри. Бере участь в синтезі клітин колагену та еластину. Стимулює поділ фібробластів. Рекомендовано для застосування у догляді за зрілою шкірою (35+), оскільки він ефективний у боротьбі проти зморщок і діє як відбілювальний актив.
  • З саліциловою кислотою. Для молодої шкіри використовують проти комедонів, акне, висипів і вугрів. Приймати потрібно обережно, дотримуватися дозування.
  • З пантенолом, оксидом цинку   і сіркою. Незамінний вітамін А для догляду за сухою і пошкодженою шкірою. Пом’якшує, зволожує і сприяє регенерації тканин шкіри, особливо після опіків. 

    Протипоказання: при комбінуванні з АНА - альфагідрокислотами (молочна, гліколева, лимонна, винна, яблучна та інші) і бензоїл пероксидом може виникнути почервоніння і сухість шкіри. 

    Форма випуску: вітамін А виготовляється у формах складних ефірів, наприклад, ретиніл пальмітату, де пальмітинова кислота стабілізує нестійкий ретинол. Вважається, що найефективніші й найбезпечніші форми ретинолу - у ліпосомах. Також ретинол часто він міститься у вітамінних комплексах. Тоді вітаміни стабілізують одне одного і діють в синергії.

    В магазині EasySoap.com.ua вітамін А є у формі ретинілпальмітату у складі водорозчинного комплексу вітамінів AEF. Введення до 5%. 

    Природні джерела вітаміну А:

      Особливості застосування: Ретинол підвищує чутливість шкіри до УФ випромінювання. Тому денні косметичні засоби разом з ним повинні містити сонцезахисний компонент. На засіб, який містить ретинол, наносять сонцезахисний крем (не менше 30 SPF). Людям зі світлою шкірою у весняно-літній період краще не використовувати вітамін А вдень. Тільки перед сном.

      Коли ми працюємо з вітаміном А, особливу увагу варто приділяти дозуванню. Ретинол повинен дозуватися чітко згідно з інструкцією виробника. Передозування робить косметичний засіб токсичним, що може спричинити запалення шкіри. Косметичне вживання не включає небезпечних концентрацій для всього організму. Косметичні засоби з ретинолом повинні зберігатися в темному посуді, далеко від сонячного світла.

      Основні протипоказання - алергія, вагітність і період лактації. Обов’язково потрібно робити алергопробу.

      Вітамін Е

      Вітамін Е - найпоширеніший у природі вітамін. Він представлений трьома групами: токофероли, токотриеноли та токомоноеноли. Велику кількість вітаміну містять листя зелені, рослинні олії, молочний жир, м'ясо тварин і яєчні жовтки.

      Біологічна роль:

      • залучення селену для активізації системи ферментативного антиоксидантного захисту (в синергії з вітаміном С у формі аскорбату);
      • процеси захисту від окислення ліпідів і білків мембран усіх клітин організму (у формі альфа токоферолу);
      • захист молекул каротину і ретинолу від окислення;
      • переривання процесу окислення ненасичених жирних кислот і їх перекисів;
      • процес клітинного дихання;
      • біосинтез білків і нуклеїнових кислот, а також ацетилхоліну і фосфотидів.

        В процесі антиоксидантної активності вітаміну Е вільний радикал пероксиду забирає у нього атом кисню. Після цього пероксид відновлюється до молекули гідропероксиду і перестає бути радикалом.

        Токоферол, навіть без електрону,  не стає на шлях руйнування. Він переходить у хімічно стабільний, але мало активний токоферолхінон, що не піддається окисленню. За сприятливих умов він може відновитися до активної форми вітаміном С або коензимом Q10.

        У косметиці вітамін Е використовується у різних формах: синтезований токоферол ацетат або сполуки ефірів токоферолу з оцтовою кислотою. Це форми: токоферил лінолеат, токоферил нікотинат та інші. 

        Синергія:

        • вітамін С, коензим Q10, ферулова кислота - вітамін Е сповільнює перекисне окислення ліпідів шкіри і сприяє зменшенню її чутливості до УФ випромінювання, вітамін С відновлює вітамін Е до активної форми, що дуже необхідно для сонцезахисної косметики;
        • селен, цинк, магній, (корнозолова кислота): в анти-ейдж косметиці всі ці компоненти використовуються для антивікової активності (стимуляція лімфо-, та кровообігу), токофероли беруть участь в синтезі колагену. Чим міцніші його волокна, тим більш пружна шкіра.
        • Вітамін В5 (пантенол), лецитин, сквалан. Токоферол відновлює пошкоджений ліпідний шар, пом’якшує шкіру та волосся, а також відбілює і зволожує епідерміс. 
        • СО2 екстракт розмарину вівса, зародків пшениці. Використовуються токофероли в боротьбі із запаленнями, акне, вуграми і себореєю.

          Протипоказання

          Не рекомендується в одному рецепті поєднувати токофероли з залізом, міддю і великою кількістю вітаміну А. Ці метали руйнують токофероли, а велика кількість ретинолу потребує відновлення, і тим самим деактивує вітамін Е, знижуючи його дію.

          В інтернет-магазині Easysoap.com.ua токофероли представлені декількома компонентами:

          Природні джерела вітаміну Е:

          Соняшникова, соєва, кукурудзяна, бавовняна, арахісова, обліпихова, оливкова олія, олія авокадо, кісточок винограду. Велику кількість вітаміну Е містить олія і СО2 екстракт зародків пшениці, вівса, інших злакових, какао і нерафінована пальмова олія.

          Варто уникати передозування вітаміну Е в косметичних засобах. У великих кількостях його антиоксидантні властивості змінюються на протилежні - прооксидантні. 

          Ще один стоп-сигнал - несприйняття. Людям з чутливою шкірою краще не використовувати вітамін Е у чистому вигляді, а також варто проводити алерго-тести. Засоби, що містять токофероли, варто зберігати у щільно закритому темному контейнері без доступу світла і повітря.

            Водорозчинні вітаміни

            Загальні властивості: не накопичуються у організмі, антиоксиданти, потребують стабілізації. У правильно складених косметичних формулах вони використовуються у формі солей або  разом з солями натрію, сульфітами, метасульфітами, тіосульфатами та іншими вітамінами. Завдяки їхній водорозчинності косметика має ніжну та легку текстуру. Вони швидко всмоктуються, зволожуючи шкіру чи волосся без відчуття жирності. Незамінні у вітамінних сироватках, гелях, лосьйонах, сонцезахисних засобах тощо. 

            Вітаміни групи В

            Це ціла група водорозчинних біологічно активних сполук. Вони відіграють ключову роль у метаболізмі клітин організму. Дефіцит таких вітамінів спричиняє лущення, свербіння і запалення шкіри. А тривала нестача - дерматит, екзему, псоріаз, ураження слизових оболонок, дистрофію залоз внутрішньої секреції. Щодо волосся, то дефіцит вітамінів - причина їх тьмяності, ламкості, депігментації, алопеції і себореї. В косметичних засобах часто використовують усю групу вітамінів В.

            B3 чи PP чи нікотинова кислота

            Біологічна роль:

            • входить в коензими дегідрогенази і бере участь в окисно-відновних реакціях організму;
            • бере участь в ліпідному і в вуглеводному обміні;
            • активно бере участь в процесах утворення ферментів і незамінних гормонів;
            • розширює дрібні кровоносні судини в т.ч. і головного мозку;
            • підтримує концентрацію ліпопротеїнів крові на належному рівні;
            • бере участь в роботі мозку, нервової та статевої систем.

            Бактеріальна флора кишківника здатна синтезувати її з триптофану (амінокислоти) за участі вітамінів В6 і В2. Міститься у дріжджах, тропічних фруктах, овочах, бобових, м’ясі. В організмі стає нікотинамідом. 

            В магазині  Easysoap.com.ua нікотинамід представлений у формі активу антиоксиданту ніацинаміду. Має інші властивості, аніж нікотинова кислота. Не спричиняє тимчасового запалення шкіри і чудово розчиняється у воді. Крім антиоксидантних, має властивості  анти-ейдж активу. Стимулює синтез колагену, керамідів і ліпідів, а також застосовується як протизапальний засіб, від акне та інших запалень. Анти-ейдж актив - відбілювальний засіб при пігментації і від дрібних зморщок. 

            Вводять від 1 до 6% у водну фазу (не боїться нагрівання) або у готовий засіб. Важливо!  рН середовища лише від 3 до 6. Треба уникати дуже кислого або лужного середовища. В3 відразу переходить у форму нікотинової кислоти.

            Обов’язкова алергопроба. Зберігати якомога далі від сонця у прохолодному місці.

            B5 або пантотенова кислота

            Біологічна роль:

            • становить частину коферменту ацелірованія (коензиму А);
            • бере участь в найважливіших ферментативних реакціях;
            • бере участь в основних процесах окислення і біосинтезу найважливіших речовин;
            • відіграє ключову роль в метаболізмі.

              Потрапляє в організм з печінкою риб і тварин, жовтками яєць, дріжджами, зеленими частинами рослин. Активна форма в організмі - провітамін триптофан. 

              В косметичній області поширені і використовуються сіль кальцію (пантотенат кальцію) і провітаміни L-пантенол і D-пантенол. Широко застосовують активний D-пантенол, який легко проникає у шкіру і перетворюється на пантотенову кислоту. 

              Косметична роль:

              • посилене зволоження і анти-ейдж догляд - чудово кондиціонує шкіру і розгладжує дрібні зморшки; володіє потужною протизапальною активністю, усуває почервоніння різної природи;
              • допомагає при епітелізації, у загоєнні і відновленні цілісності шкірних покривів після серйозних поразок (рани, опіки і т.д.);
              • зацікавить любителів гарної засмаги, D-пантенол збільшує вироблення пігменту і таким чином він захищає клітини шкіри від руйнівного їх УФ випромінювання;
              • антибактеріальна активність пов'язана з лікуванням шкіри голови, а також з доглядом і зволоженням волосся і нігтів; усуває свербіж, покращує зовнішній вигляд, надає волоссю гладкість і блиск, а нігтям міцність.

              В косметичних комплексах часто поєднуються різні групи вітамінів. Сусідство B5 з іншими вітамінами дає ефект синергії.

              У косметиці В5 часто поєднується з вітамінами A, E і F (Омега-3 і Омега-6) та іншими.

              Інтернет-магазин Easysoap.com.ua пропонує водорозчинну форму D-пантенолу 75%. Введення від 0,1 до 5% у водну фазу, pH не критичний, можна гріти. Часто в рецептах зустрічається комбінація з алантоїном і CO2 екстрактами.

              Косметичний засіб з D-пантенолом необхідно тестувати для уникнення контактної алергії. 

              Вітамін C або аскорбінова кислота

              Синтезується лише рослинами та тваринами (з глюкози).

              Основна біологічна роль:  

              • бере участь в основних окисно-відновних реакціях, захищає від окислення білки та інші сполуки;
              • відновлює окислену форму вітаміну Е і фолієву кислоту (вітамін В9) до робочого стану;
              • бере участь в біосинтезі колагену, норадріналіна і ін .;
              • є антистресовим фактором;
              • бере участь в обміні вуглеводів, ліпідів, білків, аміно- і нуклеїнових кислот;
              • сприяє всмоктуванню заліза;
              • інактивує отрути і токсини.

              Джерела: плоди, ягоди, особливо шипшина і чорна смородина, цитрусові, овочі та сіно бобових культур.

              Основні косметичні властивості:

              • захисна, антиоксидантна: захищає не тільки клітини шкіри від вільних радикалів, а й косметичні склади від окислення;
              • відлущувальна, оновлювальна: при низькому рівні рН виявляє ефективну кератолітичну активність (аналогічно кислотам АХА);
              • сонцезахисна: захист клітин від руйнування під УФ, профілактика гіперпігментації придушенням вироблення меланіну;
              • анти-ейдж: стимулює утворення колагену.

              Вільна аскорбінова кислота дуже нестабільна. Тому в косметиці вона застосовується у формі солей. Також використовуються речовини-носії. 

              Форми випуску стабільного вітаміну С:

              • аскорбіл пальмітат - в каталозі Easysoap.com.ua є жиророзчинний актив з аскорбіл пальмітатом. Це “Вітаміни E, C + лецитин (антиоксидантний комплекс)”. Тут аскорбінова кислота стабілізована пальмітиновою кислотою. Вітамін С разом з вітаміном Е посилюють властивості один одного. Вони додатково стабілізують і підвищують антиоксидантність. Окрім того, глибше проникають у клітини шкіри, тому що лецитин виступає в ролі речовини-носія. Введення від 0,5 до 5 % у жирну фазу  (40-50 ºС) або у готовий засіб при рН 6-7, тому що активний стан аскорбіл пальмітату - при рН от 5,5 до 7,3.
              • така форма вітаміну С як аскорбілфосфат виготовляється у вигляді солей натрію або магнію. Магнію аскорбіл фосфат - стабільна водорозчинна форма (порошок). При введенні 10% здійснює потужний відбілювальний ефект. Наносити потрібно чітко на пігментацію. При 3% освітлює, вирівнює тон, при 0,5-2% - покращує колір обличчя, розгладжує шкіру, омолоджує. Не боїться нагрівання. Введення у водну фазу або в готовий засіб у вигляді розчину. 
              • натрію аскорбіл фосфат також стабільний і водорозчинний. Відбілювальні і антиоксидантні властивості дещо нижчі, аніж у магнію аскорбіл фосфату. Але вони можуть збільшитися додаванням L-аскорбіл пальмітату і/або вітаміну Е. Але антибактеріальні властивості активніші. Вводиться від 0,2 до 10 % в кінці приготування емульсії перед введенням консерванту. Зберігати щільно закритим у темному місці при температурі нижче 20ºС. Рекомендації щодо застосування: щоденний догляд - 0,2-2%, захист від сонця - 0,2-1%, відбілювання - 3-5%, для дезодорантів - 0,2%, від прищів (акне) - 5%. 

              У косметичних засобах використовують також базові масла і екстракти СО2 як природні джерела вітаміну С. Інтернет-магазин Easysoap.com.ua пропонує такі фіто антиоксиданти: нерафінована олія насіння обліпихишипшини і насіння броколі. А також СО2 екстракти розмарину і шипшини