Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!

Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!
Режим роботи магазину:
ПН-ПТН:09:00 до 17:00
СУБ:09:00 до 16:00
НД:вихідний
+38 (066) 740 51 81
Товар(ів): 00.00 грн.

Ефірні олії: як правильно поєднувати?

Ефірні олії: як правильно поєднувати?

Для успішного застосування різноманітних ефірних олій, потрібно знати принципи їх взаємодії. Багатовіковий досвід людства, пов'язаний з розумінням таємниць ароматичних олій, допоміг створити систему понять і принципів, за якими легко можна створювати гармонійні аромакомпозиції.

Для початку визначимося з поняттям "ефірна олія" — це пахуча, рідка, летюча суміш речовин, які виділені з рослин шляхом пресування, дистиляції або екстракції.

Ефірні олії, взаємодіючи одна з одною, створюють три можливих ступені сумісності.

1. Повна сумісність (або синергія) — це гармонійна взаємодія ефірних олій, що підсилює їх властивості в отриманій суміші. Створюючи ароматичні суміші, варто використовувати від 2-3 до 5 видів олій, бо надмірна кількість запахів призведе до хаосу і вб'є гармонію поєднуваних ароматів.

2. Часткова сумісність і комплементарність — це коригувальний вплив однієї ефірної олії (комплемента) на іншу (основну), який дозволяє внести більш приємні ароматичні акценти, усунувши неприємні для сприйняття запахи, але зберегти властивості основного аромату. Комплементарних ароматів у суміші може бути від 1 до 3. Комплементарну олію по максимуму вводять в основний аромат у співвідношенні 7:3 (30%). Наприклад, вся суміш - це 10 крапель, тоді 7 крапель - це основа аромату, а 3 краплі — комплемент, але в такому випадку більше — не означає краще. Тонший і витончений аромат проявиться, якщо змішувати комплемент в середньому співвідношенні 9:1 (10%), з 10 крапель 9 — основа і 1 крапля — комплемент або 4:1 (20%) з 10 крапель 8 - основа і 2 краплі — комплемент.

Щоб правильно оцінити аромат, що вийшов при змішуванні основної і комплементарної олій, найкраще взяти серветку, скласти її в 4-8 шарів, нанести в центр 5 крапель основного аромату і 1 краплю комплементарної олії. Потім отриману композицію запахів слід оцінити 3 рази:

  • верхній тон — через 10-15 хвилин після змішування,
  • середній тон — через 1 годину,
  • нижній тон — через 2-3 години.

Це дозволить відчути всі ноти аромату і скорегувати його можливі недоліки. Комплемент до основного аромату можна додавати відразу ж під час приготуванні суміші олій (якщо коригуємо верхню ноту аромату) або через пару годин (коригуючи нижню ноту, якщо вона занадто важка і щільна для сприйняття).

Наприклад, для низького і щільного аромату ісопу комплементарним ароматом є свіжий лімет. Для солодкої і сильної ефірної олії іланг-ілангу —лимон. Хвойний аромат кипариса додасть відтінку несолодкому цитрусу бергамоту, специфічний аромат ладану прикрасить рожеве дерево, пустотливий мандарин у поєднанні зі шляхетним ветивером стане багатшим і більш насиченим. Зайву пряність мускатного горіха приховають лаванда і лімет, кориця краще розкриє свій аромат в поєднанні з апельсином і цитронелою.

3. Нульова сумісність (або інгібація) — це взаємне пригнічення, нейтралізація корисних властивостей при взаємодії певних ефірних олій. Наприклад, олія чайного дерева є несумісною з олією іланг-ілангу, а при змішуванні з оліями цитрусових повністю втрачає свої властивості і нейтралізує властивості цитрусових ефірних олій. Олія анісу в поєднанні з фенхелевою може викликати значне подразнення шкіри. Несумісні олії шавлії і гвоздики, також гвоздика нейтралізується ефірною олією фенхеля. Ефірну олію м'яти перцевої також не можна поєднувати з фенхелем. Олія кориці конфліктує з ефірною олією чебрецю. Олію пачулі не змішують з олією ромашки, а також з олією ялівцю.

При створенні композицій з ефірних олій необхідно знати й про їх летючість. Що це означає? Летючість ефірної олії — це властивість олії переходити з рідкого в газоподібний стан з певною швидкістю. Мовою сприйняття запахів це означає, що олія виділяє аромат тільки певну кількість часу і це залежить від типу летючості олії.

Існує три типи летючості ефірної олії:

  1. Високолетючі (олії верхньої тональності або першої фази запаху) — випаровуються через 20-30 хвилин. Надають освіжальну дію, покращують настрій. Залежно від призначення (розслабити, заспокоїти, освіжити або підбадьорити) аромасуміш може містити від 1 до 8 частин олій високої летючості з розрахунку, що 10 частин — це вся суміш, при цьому її властивість тонізувати відповідно збільшуватиметься.
  2. Средньолетючі (олії середньої тональності або другої фази запаху) — випаровуються через 30-90 хвилин. Надають розслаблювальну, заспокійливу дію, полегшують дихання при застуді. При змішуванні средньолетючих ароматів слід використовувати від 1 (для тонізації), 4-5 (для освіження, заспокоєння) до 6 (для релаксації) частин олії цієї групи з розрахунку, що 10 частин — це вся суміш.
  3. Низьколетючі (олії нижньої тональності або третьої фази запаху) — випаровуються через 2-6 годин. Надають тонізувальну дію, підіймають настрій, стимулюють діяльність мозку, виступають афродизіаками. Використовуючи низьколетючі олії для підвищення тонусу необхідно використовувати 1 частину олій цієї групи, для заспокоєння — 3 частини, для дії олії як афродизіаку — потрібно 5 частин олії з розрахунку, що 10 частин — це вся суміш.

Зазвичай для приготування аромакомпозиції використовують 3-5 типів олій різного ступеня летючості. Базова формула виглядає наступним чином: 2 частини легколетючих на 1 частину середньолетючих і на 1-1/2 частини низьколетючих.

Наприклад: 3-4 краплі високолетючої олії змішати з 2 краплями средньолетючої і 1 краплею низьколетючої олії. Загалом суміш містить 6-7 крапель різних за летючістю ефірних олій, які додаються в 10 мл (1 ст.л.) базової жирної олії.

У справі складання ідеального аромату Вам допоможе таблиця із зазначенням сумісності і летючості ароматичних (ефірних) олій. Біля кожної ефірної олії вказана її ступінь летючості (Н - низька, С - середня, В - висока). Деякі олії володіють відразу двома або навіть трьома ступенями летючості. Якщо в клітинці на перетині двох олій вказано "так", то олії сумісні, якщо нічого не вказано, то олії не варто поєднувати.


© Наталія Ковтун, 2015