Школа миловара. Вибір олій для мила з нуля
Мило з нуля — це завжди лужний розчин і олії. З лугом визначитися легко, калій — для рідкого мила, натрій — для твердого. А ось з вибором олій виникають труднощі. Чи берете Ви готові рецепти з інтернету чи самі рахуєте рецепт за допомогою мильного калькулятора, розуміння властивостей і характеристик олій значно підвищить рівень ваших знань. Давайте разом вивчати величезне різноманіття олій для приготування мила! Адже правильний підбір олій впливає на властивості майбутнього мила.
Нагадаємо, олії умовно поділяють на групи: рідкі та тверді (батери). У нашій майстерні використовується саме такий принцип поділу. Баттери (манго, бабасу, пальма, пальмоядро, кокос, ши) забезпечують твердість.
Натомість рідкі олії — кондиціонування і догляд (оливка, мигдаль, рицинова та ін.).
Варити мило можна, як з однієї олії, так і з кількох. "Моноваріанти" відомі з давніх часів і зараз користуються особливою популярністю. У миловарній спільноті існує негласна істина, згідно з якою назватися "справжнім" миловаром може той, хто освоїв всі "класичні" види мила. Наприклад, кастильське (100% оливки), алепське (оливка і олія лавра), марсельське та інші.
Що потрібно враховувати, складаючи рецепт майбутнього мила? Ми рекомендуємо використовувати перевірені характеристики й показники. Вони гарантують отримання якісного і збалансованого продукту.
Це стандартні показники мильного калькулятора:
- INS,
- йодне число,
- показник твердості мила,
- показник кондиціонувальних властивостей,
- показник очищувальних властивостей.
Норми та рекомендації показників наведені практично в кожному мильному калькуляторі. Звертайте обов'язково на це увагу! А поки що повернемося до наших олій.
Олії, які використовують для приготування мила, можна розділити на базові (оливкова, мигдальна) і для догляду (жожоба, нім, авокадо).
Властивості та характеристики олій залежать від жирно-кислотного складу. Якщо проаналізувати і порівняти ці склади олій, можна помітити певні закономірності та принципові відмінності.
- За твердість відповідають тверді олії з високим вмістом конкретних кислот, в першу чергу, стеаринової.
- Рицинолеїнова кислота, пальмітинова і стеаринова разом відповідають за стабільну піну.
- Чудове очищення — це "робота" міристинової та лауринової кислот.
- Хороші конденсувальні властивості можна отримати завдяки лінолевій, лінолеїновій і олеїновій кислотам.
У цій статті ми не будемо заглиблюватися в жирно-кислотний склад олій. Відзначимо коротко найголовніші олії для "нулівки", які можна запам'ятати з першого разу.
- Шикарна піна: рицинова (до 10% достатньо).
- Твердість мила: пальмова.
- Очищення: кокосова, пальмовоядрова, бабасу.
Принципів формування рецепта для "нулівки" безліч. Найчастіше зустрічається таке співвідношення: 60/25/15. Де 60% — олії, що дають твердість (пальма, бабасу, ши), 25% — олії, що впливають на показники очищення (піноутворення), наприклад, рицинова, кокос, оливка і 15% — олії (манго, какао, виноградна кісточка), що відповідають за догляд і кондиціонувальні властивості.
За основу можна взяти й інший принцип — 50/50. Половина твердих і половина рідких олій. А далі підбирати олії для конкретних потреб. З твердих олій обов'язково потрібно взяти мінімум одну з "очищувальних". Наприклад, кокос, бабасу або пальмоядро. Якщо готуєте мило з олією каріте або какао, пам'ятайте, в надлишку вони дадуть білий наліт на милі.
Найпростіше співвідношення олій для мила з нуля — оливка + пальма + кокос.
Звертайте увагу на властивості олій, щоб уникнути неприємних сюрпризів. Наприклад, соняшникова олія, лляна, кукурудзяна, хоч і дешевші, але належать до групи олій швидкого згірчення. Це означає, що мило буде швидше псуватися і втрачати свій привабливий зовнішній вигляд. Досить швидко з'являться олійні плями та характерний "згірклий" запах.
Щоб уникнути подібних неприємностей, вибирайте олії, яким характерні протилежні властивості і які довго не гірчать (оливка, пальма, кокос, пальмоядро та ін.). Олії швидкого згірчення через свою дешевизну і доступність можна використовувати тоді, коли вам потрібно навчитися або відпрацювати певну техніку. Наприклад, ви вчитеся робити свірли. Для таких цілей не потрібно купувати дорогі олії. "Робоче / Тестове" мило швидко використається і ви уникнете наслідків згірчення.
Кожна олія має свій індивідуальний набір властивостей і характеристик. Це відіграє особливо важливу роль в такому понятті, як "пережир" (superfat). Пережиром називають олі, які не вступають у взаємодію з лугом, а відповідно, зберігають всі свої властивості й передають їх милу. Саме пережир в милі є компонентом для догляду. Його показник зазвичай не перевищує 15%, а найчастіше, залишається в діапазоні 5-10%. Надлишок пережиру значно знижує піноутворення у милі, звертайте на це увагу.
Відзначимо найбільш поширені олії у миловарінні.
Оливкова олія — для всіх типів шкіри. На основі оливки чудово варити дитяче мило або гіпоалергенне. Введення до 100% (наприклад, у "кастильському" милі). Мило буде м'яким, делікатним, ніжним, а піна шовковистою і приємною навіть для сухої та чутливої шкіри.
Пальмова олія — дуже широко поширена в миловарінні завдяки доступності та ціні. Дає твердість, хорошу пінку кремової текстури. Пальмова олія забезпечує тривале користування мильним шматочком без зайвого розмокання. Зазвичай, достатньо взяти в рецепт до 30% такої олії, хоча зустрічаються і "моноваріанти".
Пальмовоядрова — зустрічається разом з оливкою та кокосом. Хоча можна вводити до 100%. Мило на виході біле, з прекрасною пінкою, м'яко очищає.
Кокосова олія — одна з найбільш поширених олій у милі з нуля. Стандарт - 15-30%. Кокос дасть хорошу твердість милу і чудове очищення. Пам'ятайте про норми введення. Перевищення призведе до пересушення шкіри. Рекомендуємо збалансувати кокос збільшенням кількості пережиру і додатковими оліями.
Іноді використовується 100% кокоса, як у соляному милі. Відоме мило «моряків» відмінно піниться навіть у солоній воді!
Кокос з рициновою олією — гармонійний союз, компоненти доповнюють один одного. У милі утворюють чудову, стабільну піну.
Рицинова олія — найкраща олія для чудової пінки. Підходить для чутливої шкіри. Рицинова олія стабілізує інші олії. Стандарт введення - до 20%. Однак за нашими спостереженнями, 8-10% буде цілком достатньо.
Бабасу — олія схожа на кокосову і пальмовоядрову. Зустрічається рідше своїх аналогів через високу ціну. Надає твердість милу, поліпшує піноутворення, зволожує. Для мила беруть до 30%. Добре додавати в шампуневе мило.
Олія какао — забезпечує твердість у милі, дає піну з кремовою текстурою. Брати понад 15% не рекомендуємо (буде кришитися). Обов'язково зробіть мило з нерафінованою олією какао! Вийде дуже "чистий", неймовірно смачний аромат.
Мигдальна олія — разом з оливковою можна використовувати як "базу". Норми введення — до 100%. Створює легку, м'яку пінку. Зволожує, пом'якшує, чудово комбінується з кокосом, оливкою і пальмою.
Обліпихова олія — потужна ранозагоювальна олія. Дає милу природний, жовтуватий відтінок. Добре підходить для догляду за тріщинами на шкірі, дерматитами та вугровими висипаннями.
Як пережир чудово підійдуть такі олії:
Авокадо — зазвичай достатньо до 15% у милі. Особливо якісно зволожує суху шкіру, відновлює. Поєднується з оливкою.
Виноградних кісточок — чудовий "зволожувальний" пережир, легко поєднується з мигдальною, кокосовою та оливковою оліями. Норма — до 15 %. Підходить для мильних експерементів зі "свірлами", коли потрібен хороший, довгий "слід".
Жожоба — пришвидшує слід, хоча дає стабільну піну. Ідеальний пережир для шампуневого мила. Добре зволожує. Стандартна норма введення — до 5%.
Нім — один з найефективніших антисептиків, чудовий загоювальний засіб. Має характерний різкий запах. Чудово підходить для лікування шкірних захворювань (екзема, псоріаз, дерматит та інші). Стандарт — від 5 до 30%.
Ши (каріте) — прекрасна зволожувальна олія, що надає милу справжню шовковистість. Краще брати до 15 %. При великому % введення знижується піноутворення, а також на милі створюється білий наліт. Чудова олія для пережиру. Підійде для сухої та вікової, а також делікатної дитячої шкіри.
Зародки пшениці — розкішний природний консервант. Норма до 15%. Джерело вітаміну E. Збільшує термін зберігання мила. Краще для зрілої та чутливої шкіри.
Лаврова олія — дивовижна олія з пряним тонким ароматом, в милі дає чудовий зелений колір. Вважається однією з кращих у догляді за волоссям та шкірою голови. Рідко можлива індивідуальна чутливість, як і з олією зародків пшениці. Входить до складу знаменитого "Алепського" мила. Стандарт - до 30%.
Олій, які використовують для мила з нуля, — багато. Щоб зрозуміти, які властивості отримає мило, можна не тільки прочитати детальну інформацію про олії, а й скористатися мильним калькулятором. Комбінуючи олії між собою і звертаючи увагу на їхні індивідуальні характеристики, можна виявити закономірності та зрозуміти загальний принцип їх поєднання.
Для початку рекомендуємо Вам використовувати наш базовий перевірений рецепт для мила з нуля. У цьому рецепті — мінімум олій. Взявши його за основу, з часом Ви зможете коригувати та видозмінювати його залежно від мети.
- пережир — 5%;
- вода — 33%;
- кокосова олія - 25%;
- пальмова олія - 40%;
- оливкова олія - 30%;
- рицинова олія - 5%.
Обов'язково перегляньте наше відео "Базовий рецепт для мила з нуля". З ним у Вас точно вийде будь-яке мило! Успіхів у миловарінні та творчих експериментах!