Школа миловара: визначення готовності мила з нуля
Коли пройдено рубіж приготування мила з нуля, воно вже затверділо і порізане на шматки, виникає наступне питання - коли ж можна його використовувати?
Визначення готовності мила тісно пов'язано з поняттям кислотно-лужного балансу або рН. Для вимірювання рН використовують шкалу: від 0 до 6 середовище вважається кислим, від 8 до 14 - лужним, 7 - нейтральним.
Ми вже знаємо, що натуральне мило з нуля — це з однозначно субстанція з лужним показником. Питання в тому, яке значення цього показника? Звичайний показник рН для готового мила ручної роботи, звареного за традиційною рецептурою, з олій і лужного розчину - знаходиться між 7 і 9. У свіжозвареного мила показник рН буде високим - 10-11, але з часом Ви помітите, що рН падає. Процес омилення займає деякий час, тому ми говоримо, що милу потрібно «визріти». Чому одне мило готується швидше за інше? Яку роль в цьому відіграє температура і склад олій? Ці питання ми обговоримо окремо, а зараз просто відзначимо, що дозрівання мила, що готувалося холодним способом триває від 4 до 6 тижнів, а гарячим способом - 1-2 тижні. Коли період «вилежування» закінчився, можемо визначати рН.
Як же виміряти рН?
Тут існує кілька способів:
1. «Тест з допомогою язика» — найпростіший, надійний і дешевий спосіб перевірити готовність мила. Виявляється, наш язик - дуже точний інструмент вимірювання! Як провести такий тест: змочіть палець водою і розітріть невелику ділянку на тестованому шматочку мила. Акуратно, кінчиком язика спробуйте палець. Смак мила - це смак мила, солений, специфічний, але Вам потрібно звернути увагу, відчуваєте Ви поколювання. Щипає? Якщо ні - мило готове. Якщо так чи Ви не впевнені - відкладіть цю партію ще на тиждень і по закінченні проведіть тест знову.
Ще один важливий момент - рівень лужності всередині і ззовні шматка може бути не однаковим. Доктор Кевін Данн, миловар-експерт, радить проводити такий текст як мінімум у двох місцях: одну пробу взяти з середини шматка, іншу - по краю.
2. Смужки для вимірювання рН. В універсальному індикаторному папері використовують колірну шкалу від 0 до 14, яка є основою для визначення кислотно-лужного балансу. Використання: змочіть шматок мила водою, прикладіть індикаторну смужку, порівняйте з еталонною шкалою. рН смужки не є інструментом супер-точного визначення, але вони можуть бути дуже корисні для миловарів-початківців. Вони допоможуть переконатися на власні очі, що процес омилення рухається, і що Ви можете сміливо приступати до «тесту з язиком». Або визначити, що за рідина виділяється з приготованого мила ... гліцерин, олія або луг. На жаль, невдачі трапляються (
Існує точніший вид індикаторного паперу, з кроком в 0,5 одиниці. Такі рН смужки досить точно показують значення рН і можуть бути використані також для приготуванні косметики.
3. рН метр - прилад для вимірювання рН водних розчинів з високою точністю (0.01 pH). "За всіма правилами" необхідно приготувати 10% розчин мила в очищеній воді, але на практиці для вимірювання рН шматка мила досить рясно змочити поверхню.
Отже, визначення готовності мила ручної роботи з нуля складається з двох аспектів: визначення, що рівень рН знаходиться в безпечному інтервалі і встановлення стабілізації ваги. Виміряли рН, все в нормі, мило готове? Ні, ще ні. Мило вважається готовим для використання і пакування тільки тоді, коли воно перестало втрачати вагу, висохло. Як радить доктор Данн, в кожній партії мила необхідно відібрати контрольний зразок. Зважте цей шматок відразу після нарізання, потім слід вимірювати його вагу з інтервалом в тиждень. Це стосується також і мила, що готувалося гарячим способом. Так, в процесі варіння на водяній бані або в духовці, мильна маса втрачає частину води, але не повністю. Мило, приготовлене гарячим способом, часто дійсно має безпечне значення рН і його можна використовувати практично відразу, але не поспішайте його упаковувати і дарувати - дочекайтеся стабілізації ваги.
Як роблю я? Після того, як мило застигло і було порізано на шматки, я вибираю одне милко, яке буде служити контрольним зразком. Його потрібно позначити будь-яким зручним способом або просто відкласти окремо. Цей шматочок необхідно зважити, а значення записати і вказати дату. Якщо мило зварене холодним способом, залишаю його відпочивати на 4 тижні (не забудьте написати на коробці дату приготування!), якщо гарячим - 2 тижні. Час минув - дістаємо! Проводжу тест на лужність і знову зважую. Залишаю ще на один тиждень. Якщо рН в нормі і вага не зменшується — мило готове)
У підготовці цієї статті були використані матеріали видання K.M.Dunn "Sсientific Soapmaking", Farmvolle 2010.
© Наталя Ковтун, 2013