Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!

Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!
Режим роботи магазину:
ПН-ПТН:09:00 до 17:00
СУБ:09:00 до 16:00
НД:вихідний
Товар(ів): 00.00 грн.

Школа миловара. Миловаріння з нуля: якщо щось пішло не так...

Багато миловарів-початківців, пройшовши шлях створення мила з основи, з ентузіазмом переходять до мила з нуля, але через відсутність досвіду в цьому кропіткому процесі, зустрічаються з різними неприємними несподіванками. Розглянемо помилки, що виникають під час миловаріння з нуля, і визначимо можливі варіанти вирішення подібних ситуацій.

Найперша причина невдач, яка належить до всіх типів помилок, — неточно або неправильно відміряні інгредієнти. Пам'ятайте, всі інгредієнти відмірюємо на ВАГУ і якомога точніше. 1 мл = 1 г тільки для води. Олія легша за воду.

1. Мило не хоче ставати густим 

Можлива причина рідкої консистенції - у складі переважають олії м'яких типів - оливкова, соняшникова, лляна. У такому випадку не хвилюйтеся, просто процес настання сліду буде трохи довшим (15-20 хвилин), продовжуйте перемішувати суміш блендером. Ще можна поставити мильну суміш в духовку для настоювання. Помішуючи, доводимо температуру нагрівання маси до 100°С, потім відключаємо.

Інший варіант - Ви варите «рідке» мило на калії (KOH). Калійне мило доводять до сліду КІЛЬКА годин. Перемішали - відставили - знову перемішали ... Слід настане, наберіться терпіння)

2. Мило кришиться і ламається після затвердіння

Можливі причини крихкого мила

  1. Мило висохло: якщо перетримати мильну масу на водяній бані, то при переміщенні в форму воно може взятися пластівцями, оскільки випарувалося занадто багато вологи. Виправити ситуацію можна, якщо знову перетопити мильну масу і додати в неї невелику кількість води. Утворені мильні пластівці також підійдуть для прання білизни.
  2. В рецепті мила багато олій твердого типу: при нарізанні таке мило поводиться капризно - ламається і кришиться. Використовуючи олію кокоса, какао, пальми, потрібно пам’ятати, що мило дуже швидко стане твердим. Його треба розрізати гарячим ножем відразу після затвердіння, поки маса ще не охолола;
  3. У милі — надлишок лугу: щоб упевнитися в цьому, можна скористатися смужками для вимірювання рівня pH. Якщо індикаторна смужка показує 10 і більше одиниць, то цим милом, тільки в рукавичках, можна прати білизну. При великому бажанні таке мило можна переварити, додавши рідини і олій, щоб усунути надлишок лугу. Не робіть нічого «на око», особливо це стосується такої їдкої речовини, як луг.
  4. У милі наявна сіль: при нарізанні соляного мила можуть виникнути крихти, зрізи можуть бути неправильної форми, відколюватися. Щоб уникнути таких наслідків, використовуйте сіль якомога дрібнішого помелу. А краще відразу робіть мило порційним, викладаючи мильну масу в форми.

3. Мило м'яке

Якщо Ви все зробили правильно, а мило все одно настільки м'яке, що його не можна порізати - значить воно не дозріло. Таке трапляється, якщо в ньому багато рідких олій, такому милу потрібно більше часу, щоб застигнути. Можливо, Ви забули врахувати, що для мила з великою кількістю рідких олій (особливо оливкової) беруть менший відсоток води - найпоширеніше значення 33% води, замість звичайних 38%.

У деяких випадках при використанні силіконових або пластикових форм миловару доводиться зустрітися з проблемою витягування мила з форми. Готове мило «прилипає» до форми і не бажає виходити. Покладіть мильний шматок прямо в формі в холодильник або морозильну камеру, як тільки мило добре замерзне, воно зменшиться в розмірі і дістати його буде дуже легко!

4. Мило з дірками

Якщо розрізавши мило, Ви виявили порожнини, на це є кілька причин:

  • якщо порожнини сухі і виглядають просто як дірочки, значить туди потрапило повітря, після того, як Ви виклали мильну масу в форму, гарненько вдарте її, потрусіть, утрамбуйте, щоб зайві бульбашки вийшли.
  • якщо порожнини сухі, але великі і виглядають як тунелі, мило здулося... Це означає, що процес проходження милом стадії гелю був занадто бурхливим. Температура мильної маси піднялася вище 100 градусів, вода закипіла, а пара, що утворилася не знайшла виходу. Причиною тому можуть бути деякі добавки: бджолиний віск, мед, какао-масло, деякі молочні добавки. А також надмірне «обгортання» форми з милом, висока температура в приміщенні, перегрів мила при гарячому способі в духовці.
  • якщо в порожнині виявилася олія і / або лужна рідина - значить воно не було ретельно вимішане. Або під впливом органічних добавок чи віддушок мило розшарувалося: частина маси стала милом, а частина залишилася олією і лужним розчином. Визначити, що заповнило порожнину можна за допомогою pH індикаторів. Якщо в холодному милі рідина виявилася олією - значить, Ви поклали занадто великий відсоток «пережиру». Для холодного способу відсоток вільних олій не повинен перевищувати 5-7%. У всіх перерахованих випадках можна спробувати переварити мило гарячим способом.

5. Мило жирне на дотик, на поверхні виступають крапельки олії

Перша причина (щойно про неї згадували) — велика кількість «пережиру» і / або ефірних олій. Якщо ви хочете мило з більшою кількістю вільних олій, ніж 10%, скористайтеся гарячим способом. Дозування ефірних олій не повинно перевищувати 2% від ваги базових олій. За допомогою серветки видаліть зайвий жир і чекайте дозрівання.

Друге - неякісний луг. Їдкий натрій буває різного ступеня очищення - технічний (78%), ЧДА - чистий, для аналізів (99%), ХЧ - хімічно чистий (100%). Використання технічного лугу замість ЧДА може привести до того, що розрахункова частина олій не омилиться, це збільшить кількість вільних олій. 

6. Мило з білим ( «содовим») нальотом

Найчастіше білий наліт утворюється на милі, що готувалося холодним способом, після застигання. Утворюється цей нешкідливий шар, коли верхній лужний шар вступає в реакцію вуглекислим газом, що міститься в повітрі. Називають його содовим попелом. Він не викликає проблем, якщо мило має шорстку поверхню, але на "свірловому" візерунку його вигляд особливо помітний.

Велика кількість какао-масла в складі мила також може стати причиною білого нальоту на верхньому шарі мила, але в цьому випадку він більше схожий на старий шоколад.

Пропонуємо кілька способів запобігання нальоту:

  • мило, укладене в форму, відразу герметично вкрити харчовою плівкою. На нашу думку, це - найпростіший і дієвий спосіб боротьби з содовим нальотом);
  • температура олій і лужного розчину при змішуванні повинна бути не нижчою, ніж 40 °С. У рецептах, де основними складовими є рідкі типи олій, кількість води можна знизити на 5-10%;
  • зменшити содовий попіл допоможе додавання бджолиного воску в кількості до 5%, але це у тому випадку, якщо Ви не доводите мильну масу до товстого сліду (як у випадку свірлів).

Але іноді білий наліт — НЕ содовий попіл, а луг, що не вступив у реакцію. Перевірити це можна провівши pH-тест: намочивши поверхню, прикласти смужку індикатора. Якщо показник 9 і нижче, то все в нормі, якщо вище, то слід, одягнувши рукавички, зрізати цей лужний шар.

Якщо наліт все ж проступив, то його можна зняти за допомогою вологої губки або просто обрізати. Пар також дозволить нівелювати наліт на поверхні мила. Парову праску слід тримати над милом 30 секунд на відстані 10-15 см.

7. Мило погано пахне

Якщо трапилося таке, то вся справа в інгредієнтах:

  • мило має неприємний гіркий запах - причина в зіпсованих або неправильно збережених інгредієнтах (наприклад базових і ефірних оліях); в приготуванні мила ручної роботи використовуйте тільки свіжі олії, стежте за правильним зберіганням інгредієнтів.
  • неприємний запах може з'явитися у мила з плином часу - оскільки домашнє мило не містить консервантів, з часом воно може згіркнути... особливо швидко це відбувається з милом, в складі якого багато олій з високим індексом окислення - олія зародків пшениці, виноградних кісточок, соняшникова, соєва, кукурудзяна;
  • порушена технологія приготування або дозування добавок; мило на молоці, меді, з фруктовими і овочевими пюре холодним способом НЕ повинно проходити стадію гелю, при проходженні стадії гелю Ви можете не тільки зіткнутися з «ефектом вулкана» (мило підіймається з середини форми, тріскається), але і отримати замість мила сирнисту масу без форми.

8. Мильна маса дуже швидко густіє

Іноді мильна маса раптом густіє дуже швидко і тоді процес розливання у форми стає неможливим. На те є кілька причин.

  1. У складі — багато олій твердого типу - в такому випадку краще вносити до складу мильної суміші більше води - не менше 38%, а також збільшити процентне відношення води до гідроксиду натрію (від 2:1 до 3:1), так води буде в три рази більше, ніж лугу. Для уповільнення реакції омилення змішування олій і розчину лугу краще проводити при температурі не вище 40 °С. Але якщо все ж мильна маса вже готова, введені всі інгредієнти, то краще якомога швидше помістити її в форму. Після затвердіння вона в разі чого придатна до повторного перетоплювання.
  2. Швидкий початок сліду провокують деякі види ефірних олій - наприклад, олії квіткового напряму (гарденія, бузок, лілія), а також пряні аромати (кориця, гвоздика). У роботі з ефірними оліями слід уникати прямого введення їх в масу, краще, якщо вони будуть змішані з теплою базовою олією або пережиром. Вносити суміш олій краще при наявності в мильній масі тонкого сліду.
  3. Алкогольні інгредієнти (вино, пиво) в складі мила сприяють швидкому схоплюванню маси.
  4. Стеаринова кислота, бджолиний віск в складі, також пришвидшують слід.
  5. Окремо потрібно сказати про віддушки. Саме вони найчастіше бувають причиною мильних невдач - швидкого загустіння, створожування мильної маси, утворення грудочок. Проста порада - незнайому віддушку перевіряйте на невеликому об’ємі мила, дотримуйтеся дозування (про цей аспект дивіться - тут).

Головне - не поспішати і все вийде! Успіхів!

© Наталя Ковтун, 2014