Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!

Мило, свічки, домашня косметика - з нами це легко!
Режим роботи магазину:
ПН-ПТН:09:00 до 17:00
СУБ:09:00 до 16:00
НД:вихідний
Товар(ів): 00.00 грн.

Репеленти: обираємо ефективний і натуральний захист від комах

Літо - час відпусток і... комарів! Як захиститися? Адже комахи не просто докучають, вони можуть бути причиною захворювань. Та і просто роздерті ноги-руки нікому не подобаються

Спершу давайте розберемося як працюють синтетичні "відлякувачі", які можна найчастіше зустріти у складі продукції масс-маркета.

Перметрин - є синтетичною формою природного інсектициду - пиретрума, що отримується з далматської ромашки. Токсин. Паралізує комах і викликає їх смерть. Дуже ефективний, але не повинен стикатися з шкірою людини. Наноситься на одяг, взуття і тд. Має тривалу дію і зберігає його навіть після прання! Має ряд протипоказань по використанню: діти, вагітні жінки, люди з шкірними захворюваннями.

Диэтилтолуамид (DEET або ДЭТА) - помірно токсичний пестицид. Використовувався з 50-х років 20 віків. І до недавніх пір вважався безпечним, тому є основою багатьох відомих марок репелентів("Раптор", "Офф"!, "Москитол"). Але недавні дослідження з'ясували, що ДЭТА накопичується в довкіллі і проявляє токсичну дію на риб, зоопланктон. У ссавців блокує дію ферменту, що регулює передачу нервових імпульсів. Тому Асоціація педіатрів Америки рекомендує, щоб репеленти містили не більше 30% ДЭТА. Засоби від комах також не рекомендуються для діти молодші за 2 місяці.

Пікаридин - похідне ДЭТА. Має схожий механізм дії - перебиває запах шкіри, але при цьому ефективний більше часу. Не так подразливо впливає на шкірні покриви.

IR3535 (Етилбутилацетиламінопропіонат) - по своїй структурі схожий з амінокислотою В-аланином. Не спричиняє токсичних ефектів на організм людини, але є сильним подразником при попаданні в очі. Працює тільки як репелент (не вбиває комах). Може бути нанесений безпосередньо на шкіру. Вважається безпечним для застосування у немовлят, вагітних і годуючих жінок. При цьому може розчиняти пластик і синтетичні тканини.

Зверніть увагу, що зазвичай магазинні засоби мають змішаний склад з декількох видів речовин-репелентів. Вони ефективні і дерматологічно протестовані.

Але чи можлива альтернатива?

Речовини, які використовуються в промислових репелентах, зовсім не безпечні, це зрозуміло. Чи є альтернатива? Так! Ефірні олії з давніх часів використовувалися для боротьби з комахами, але перший тест провели тільки на початку 20 століття. Знаменитий тест "рука в клітці". Був опублікований в 1919 році і, є першим добре спланованим лабораторним випробуванням на відлякування комарів. Ефірна олія, у кількості 1,1 мл/мм2, заздалегідь розчиняли у фіксованому об'ємі розчинника і рівномірно наносили на руку (від зап'ястка до ліктя) добровольця, тоді як іншу руку обробляли тільки розчинником.

Суб'єкт поміщав руку в клітину з фіксованою кількістю самиць комарів без крові. Розраховувався час, що пройшов до того, як був зафіксований перший укус і кількість комарів, що кусають за певний час. Слід сказати, що ефективність репелентів досі вимірюють цим методом!

Ефірні олії, пам'ятаємо, біологічно дуже активні речовини. І дуууууже концентровані. Використати їх треба з розумом і обережністю. Проти комарів, кліщів і бліх найбільш ефективними є:

  • цитронела,
  • м'ята перцева,
  • лимон,
  • лаванда,
  • евкаліпт лимонний,
  • гвоздика,
  • чебрець,
  • герань,
  • кедр,
  • грейпфрут,
  • чайне дерево,
  • ялівець,
  • лемонграсс і інші.

Чи можна використати ефірні олії в репелентах для дітей? Адже це те, що ми шукаємо - натуральні продукти. Так, ефірні олії можна використати для захисту від комах, у тому числі і дітям. Але обов'язково дотримуючись запобіжних заходів!

Тож:

  • Для зовсім малюків, до 3-х місяців рекомендують найнейтральніші олії: лаванду і ромашку.
  • Від 3 місяців до до 2-х років: можуть бути додані: апельсин, лимон, м'ята, герань, грейпфрут, пальмароза, сандал. Пам'ятаємо, що діти такого віку дуже активні і можуть занести ефірну олію на слизові оболонки, в рот, в очі. Тому краще обробляти одяг і НЕ наносити безпосередньо на шкіру.
  • Від 2-х років: до попереднього списку + цитронела, чайне дерево, лемонграсс, евкаліпт, більшість хвойних - сосна, ялиця, кедр.
  • Від 6 років: можна застосовувати більшість "спецій" - гвоздика, мускатний горіх, лавр
  • Після 10 років вважається, що можна використати усі ефірні олії, дотримуючись зменшеного дозування.

Правила використання ефірних олій дітьми :

1. Перед першим застосуванням олії завжди тестуйте його - дайте дитині понюхати (1 крапля на бавовняну серветку). Так само дайте понюхати готову суміш. Може виявитися, що Вашому крихітці "бленд" не сподобається або навпаки - що не подобалося окремо в суміші підена ура"!.

2. Так само обов'язковий шкірний тест на предмет почервоніння.

3. Не використайте ЕМ в чистому вигляді, тільки в розбавленому - з базовою олією, у складі крему або спрея.

Натуральні ефірні олії хоч і дієві, але, на жаль, багато з них дуже леткі. Наприклад, олія цитронела, лимон, грейпфрут, апельсин, бергамот мають високу летючість, і, таким чином, репеленти від комах з цими оліями, необхідно повторно наносити кожні 30-60 хвилин.

Вихід - в поступовому вивільненні.

В середині 20 століття стандартною формою випуску репелента була алюмінієва баночка з маззю. Основою цієї мазі був вазелін, а він досить погано змивається. Це дозволяло активним компонентам довго утримуватися на шкірі. Сучасні виробники стали повертатися до цієї ідеї, але як основа використовуються рослинні олії і натуральний віск. Доведено, що репеленти на основі крему, мазі або олії працюють в рази довше!

Так само з'ясувалося, що деякі компоненти можуть бути фіксаторами для ефірних олій-репелентів. Наприклад, після додавання ваніліну час захисту олії м'яти і цитронели збільшується в два рази! Особливість використання цитрусових ефірних олій в репелентах - необхідно пам'ятати про їх фототоксичність. Грейпфрут, апельсин, мандарин, бергамот, цитронела, литсея кубеба під впливом сонячних променів здатні посилювати пігментацію. Сюди ж відносимо гвоздику, іланг-іланг, базилік. Тому натуральний репелент повинен наноситися поверх сонцезахисного крему або на одяг.

© Наталія Ковтун, 2021